Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 15153271



*

nr 1515 3271


Urna

majolika. Höjd: 31 cm


Kondition: nagg

Utrop:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2023
kl 19:30:05


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
  • 6185 Lockurna
    Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:14
  • 6696 Lockurna
    Valado Alcobaca, Portugal, 1900-tal. Höjd: 28 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:59




Ladda ner broschyr